InfoDnes.cz

Regionální zpravodajství pro Pardubice, Pardubicko - Vaše zprávy | Kultura

PardubiceDnes.cz
Čtvrtek 23.11. 2017 | Klement
 
PardubiceDnes.cz
Zpravodajství online - PardubiceDnes.cz

Tváře úmluvy CITES doputovaly do reálky

08.09.2017 | Kultura
Tukan, papoušek, leguán, želva, ale třeba také vydra, vlk nebo výr. Jejich fotografie se staly "tvářemi úmluvy CITES" na stejnojmenné putovní výstavě, která v září dorazila do Pardubic, do předsálí Jana Kašpara na Krajském úřadu Pardubického kraje v bývalé reálce.
Ilustrační snímek | Foto: Pardubický kraj
Obchodování s divokou přírodou je druhou nejzávažnější příčinou ubývání druhů rostlin a živočichů na naší planetě, hned za ničením jejich přirozeného prostředí. Aby se nadměrnému mezinárodnímu obchodu zabránilo, byla v roce 1973 ve Washingtonu podepsána Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Dodnes k ní přistoupilo na 180 zemí světa a je jednou z největších globálních smluv. Tehdejší Československo k ní přistoupilo v roce 1992.

CITES obchod úplně nezakazuje, jen jej reguluje, aby rostlinné a živočišné druhy nebyly využívány nad únosnou míru. Týká se to živých i neživých exemplářů živočichů a rostlin i výrobků z nich. Úmluva reguluje zejména obchod s exempláři ohrožených druhů získaných z volné přírody, kontroluje však i obchod s živočichy odchovanými v zajetí nebo rostlinami vypěstovanými člověkem, které jsou v přírodě ohroženy.

Výstavu pořádá Pardubický kraj ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody. "Nad devatenácti fotografiemi s krátkými popisky si dobře uvědomíte, jak ničivý může být vliv člověka na přírodu a které druhy nejen ve světě, ale i u nás, je potřeba chránit. Také tu zjistíte, že při nakupování suvenýrů z exotické dovolené byste měli být obezřetní, řada věcí se nesmí převážet a za některé může hrozit nejen pokuta, ale i další postihy. Pamatujme si, že ohrožený druh není suvenýr," řekl Václav Kroutil, radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov.

Výstava je otevřená každý všední den od 8 do 17 hodin zdarma, a to až do konce září.
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Kraj i v příštím roce podpoří nábor nových zdravotníků
Pardubický zámek čekají revoluční změny vnitřního uspořádání
Kraj hledá řešení pro dopravu i přírodu v neratovské aleji
Kraj a město se mohou doplnit při oživení kulturních památek a zařízení
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.