InfoDnes.cz

Regionální zpravodajství pro Pardubice, Pardubicko - Vaše zprávy | Z regionu

PardubiceDnes.cz
Čtvrtek 23.11. 2017 | Klement
 
PardubiceDnes.cz
Zpravodajství online - PardubiceDnes.cz

První český festival oslavuje železnici i slavného projektanta Jana Pernera

08.09.2017 | Z regionu
V den 202. výročí narození projektanta a stavitele železnic Ing. Jana Pernera začal národní dopravní Festival železnice / silnice. Připomíná nejen slavného železničáře, ale historii železnice obecně. Putovat bude po dráze, kterou projektoval právě Perner - tedy mezi Olomoucí a Prahou.
První český festival oslavuje železnici i slavného projektanta Jana Pernera | Foto: Pardubický kraj
Centrem dění však jsou Pardubice, které vděčí Pernerovi za svůj rozvoj a kde také tento muž zakončil svůj život. "Pernerem projektovaná dráha z Olomouce do Prahy je dodnes maximálně funkční a rychlá spojnice mezi Moravou a Čechami. Už od poloviny 19. století je jednou z konkurenčních výhod našeho kraje, svou roli bude hrát i v plánovaném dopravním uzlu Pardubice. Takové velikány, s vizemi do budoucnosti, si musíme připomínat," řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Svůj obdiv Janu Pernerovi vyslovil i náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš: "Vést trať dráhy přes Polabskou nížinu byl geniální nápad. Díky tomu se z Pardubic mohla stát dopravní křižovatka a díky tomu mohlo v Pardubicích vyrůst i nádherné nádraží architekta Karla Řepy, které obdivuji."

Festival železnice / silnice byl slavnostně zahájen v Pardubicích ve čtvrtek 7. září 2017. Právě tento den si veřejnost připomene výročí narození Ing. Jana Pernera. Proto se také první část programu odehrála u hrobu Ing. Jana Pernera, kde květiny položili představitelé Pardubického kraje, města Pardubice, Správy železniční dopravní cesty, Českých drah a dalších partnerů. Vzpomínkový akt na Městských hřbitovech v Pardubicích se koná pravidelně už od roku 2015, kdy Společnost Jana Pernera, z.s. hrobku převzala, zrekonstruovala a předala veřejnosti.

Právě Společnost Jana Pernera byla také iniciátorem sochy Jana Pernera, které se slavný železničář dočkal v letošním roce. Proto se odpolední část programu logicky odehrávala právě u ní, na zmodernizovaném přednádraží v Pardubicích. "Jan Perner se své první sochy v Pardubicích dočkal po mnoha letech diskuzí a odkládání teprve letos. A protože doposud nebyla oficiálně odhalena, rozhodli jsme si ji dnes symbolicky v Pardubicích přivítat. Je to dílo akademického sochaře Jaroslava Brože, který je také autorem busty Jana Pernera umístěné od roku 2015 v aule Dopravní fakulty Jana Pernera v Pardubicích," uvedl Jiří Kotyk, předseda Společnosti Jana Pernera.

V rámci festivalu před pardubickým nádražím vystoupili muzikanti a svou premiéru tu měla i unikátní putovní výstava o Janu Pernerovi, o historii železnice i o rozvojových projektech v dopravě. Z Pardubic se instalace postupně přesune na nádraží v České Třebové či v Olomouci, připomene ale také nádraží v Ústí nad Orlicí nebo Chocni a dokonce i nádraží v Praze, kam Jan Perner přivedl první vlak v roce 1845 - jen pár dnů před svým nešťastným úmrtím. Bylo mu pouhých třicet let.

"Jan Perner byl a je bezesporu neodmyslitelnou postavou české železnice. Je až neuvěřitelné, co všechno za svůj krátký život dokázal a jak hluboce se zapsal do železniční historie. Dnes a denně se na svých cestách potkáváme s jeho odkazem. Dnes a denně mě neustále překvapuje jeho nadhled a genialita," vyjádřil se k dílu Jana Pernera generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Pavel Surý. "Jan Perner měl jasnou vizi. Na základě jeho práce a předvídavosti, a jeho následovníků, stavíme dodnes. Mnoho z jejich vizí je v platnosti i po 170 letech. S tímto vědomím nelze jinak, než hluboce smeknout před jejich umem a prozíravostí."
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Kraj i v příštím roce podpoří nábor nových zdravotníků
Pardubický zámek čekají revoluční změny vnitřního uspořádání
Kraj hledá řešení pro dopravu i přírodu v neratovské aleji
Kraj a město se mohou doplnit při oživení kulturních památek a zařízení
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.