PardubiceDnes.cz
PardubiceDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Prvňákům zpříjemnily začátek školy dárky od Pardubického kraje

03.09.2019
První školní den zažilo na základních školách v Pardubickém kraji více jak pět tisíc prvňáků. Tradičně se za nimi vydali členové rady, kteří jim popřáli mnoho úspěchů v nové životní etapě. Zároveň jim předali batůžky s dárky.
Foto: pardubickykraj.cz
Hejtman Martin Netolický navštívil dvě první třídy Základní školy Dašice, kde po odrecitování básně ze školních let přivítal prvňáčky i s rodiči. Děti obdržely stejně jako na ostatních školách bezpečnostní batůžky a na oplátku se s panem hejtmanem společně pozdravily. "Přeji vám krásný vstup do vašeho úvodního školního roku, který bude prvním krokem k dosažení základního vzdělání, dále abyste si zde našli mnoho kamarádů, prožili radostné chvíle a také zažili mnoho úspěchů. I rodičům bych chtěl popřát, aby svá dítka podporovali a leckteré chyby jim odpouštěli. Ne nadarmo se říká, že chybami se člověk učí. Samozřejmě třídním učitelům přeji pevné nervy," řekl Martin Netolický.

Do Dašic přijela i radní pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace. "Budova školy je srdcem městečka i každé obce. Ale to nestačí, musí zde být lidé - pedagogové, kteří učí a vychovávají děti srdcem. Zdravé srdce má většinou kolem sebe zdravý organismus a to je obec. Kde funguje škola, tam to v obci žije. Škola a obec vychovávají společně s rodiči nové mladé lidi. Na škole a obci záleží nejvíce, jestli bude v dětech vybudována pýcha na své bydliště a touha zde zůstat i v době dospělosti," sdělila Hana Štěpánová.

Mimořádně slavnostní den prožívali v Základní škole Rybitví. I když má škola historii dlouhou více než 140 let a přes 60 let sídlí v nové budově, v posledních dvaceti letech tu měli jen první stupeň. Ředitelka Markéta Hujerová se starostkou Evou Šmeralovou a 1. náměstkem hejtmana Romanem Línkem tu dnes mohli spolu s dalšími hosty, rodiči a dětmi otevřít znovu 6. třídu. Celkem je teď ve škole necelá stovka dětí a dalších 75 je v přidružené mateřské škole. "Je tady vidět velká energie ze strany vedení školy, obce a také partnerské Synthesie. Zaměřují se tu na zdravý pohyb, ale i hudbu, logopedii a mnoho kroužků, včetně chystaného chemického spolu se Synthesií. Věřím, že školu brzy naplní, už teď se sem hlásily děti i z okolních obcí," shrnul návštěvu Roman Línek, který ošerpovaným prvňáčkům předal také batůžky Pardubického kraje.

První školní den zahájil radní pro oblast školství Bohumil Bernášek v první třídě Základní školy v Jaroměřicích. Ta je nejvzdálenější školou od Pardubic. Z krajského města je potřeba urazit 104 kilometrů. "Do prvních tříd základních škol letos nastoupilo v Pardubickém kraji více než pět tisíc žáků. Rád bych jim všem popřál, aby se jim ve školách líbilo a aby dostávali samé pěkné známky. Kolegům pedagogům přeju pilné žáky a hodně elánu do jejich náročné práce," popřál Bohumil Bernášek.

Na školu T. G. Masaryka v Litomyšli přišel pozdravit dvě třídy prvňáků i námětek hejtmana Michal Kortyš. "Vidím samé žáky, kteří se do školy těšili. Přeji vám všem hodně úspěchů a jsem rád, že se podařilo ve škole připravit program nabízející sportovní aktivity nad rámec běžné výuky."

Radní pro cestovní ruch, sport a volnočasové aktivity navštívil Základní školu bratranců Veverkových v Pardubicích, kde on sám před lety absolvoval povinnou školní docházku. "Každý rok se sem rád vracím s velmi pěknými vzpomínkami na svoje dětství. Zároveň jsem rád, že se tu intenzivně věnují i sportu, což považuji pro děti za velmi důležité. Nemusí ze všech vyrůst závodní sportovci, ale dobré zkušenosti ze školy mohou děti vést i k rekreačnímu sportování pro zdraví a radost v dospělém životě."

Zcela jiný důvod k oslavě měla soukromá Základní a praktická škola Svítání. Tady dnes pokřtili nový svozový autobus EMIL pro hendikepované děti. Do a ze školy totiž svážejí děti tři svozové autobusy, které denně najedou stovky kilometrů. Ten nový dostal jméno po holickém rodákovi, cestovateli Emilu Holubovi. Podařilo se ho zakoupit díky mnoha sponzorům a podporovatelům, výtěžkem přispěly i některé benefiční akce. Všem těmto dobrým duším v čele s patronkou Lenkou Šmidberskou se dnes ve Svítání děkovalo. "Popřál jsem Emilovi, aby kromě dětí vozil také respekt a úctu, díky které byl pořízen, a hlavně pak radost," řekl další patron školy, který její kroky podporuje už od jejího vzniku, Roman Línek.

Rozjezd nového školního roku i nového školního busu Emila přišel odstartovat také radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr: "Velmi bych škole Svítání, všem zaměstnancům a hlavně dětem přál, aby se jim stále takto dařilo. Je proto radost vidět kolem nich takovou skupinu podporovatelů, jakou tady vidíme dnes. Je moc dobře, že existují také lidé, kteří to dělají za sebe nebo za své firmy ze srdce. Už teď se těším, až se s dětmi ze Svítání uvidím na dalších akcích, třeba opět na festivalu Vysokomýtské souznění, kde jsem pravidelný návštěvník," podotkl radní Valtr.
Autor: Pardubický kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Unikátní projekt v Pardubicích: Výstavba nejdelšího zavěšeného mostu v Česku pokračuje podle plánu

Výstavba severovýchodního obchvatu Pardubic pokračuje podle plánu a minulý týden byla zaznamenána další klíčová fáze projektu. Byl vysunut další segment nejdelšího zavěšeného mostu v České republice, který je konstruován přímo na místě pomocí ...

Už letos by mohla by začít stavba nového mostu v Řečanech nad Labem

Skoro sto let starý most v Řečanech nad Labem by se brzy měl dočkat náhrady. Již na podzim letošního roku by měly začít bourací práce, v roce 2025 se ...

Hračka Jeepu na baterie představuje vážné riziko, zjistila inspekce

Česká obchodní inspekce zjistila, že na vnitřním trhu je v nabídce výrobek, který představuje vážné riziko pro životní prostředí. Jde o výrobek Hračka ...

Tři největší uhelné elektrárny vypustily loni stejně emisí jako všechna osobní auta

Uhelné elektrárny Počerady, Tušimice a Prunéřov vypustily v roce 2023 dohromady 10 690 770 tun skleníkového oxidu uhličitého. Vyplývá to ze statistiky ...

Spotřební daň na e-cigarety odstartovala, neokolkované náplně lze už sehnat pouze v doprodeji

Od 1. dubna 2024 začala platit nová spotřební daň na náplně do elektronických cigaret. Její současná výše je nastavena na 2,50 Kč na 1 mililitr náplně ...

Pátek 12.4.2024
Pardubický kraj Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes