PardubiceDnes.cz
PardubiceDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Do Pardubického kraje šlo už bezmála 12 miliard z regionálních operačních programů

03.06.2024
Evropské finance jsou hlavní hybnou silou regionálních investic. Čtyři na sebe navazující regionální operační programy financovaly v Pardubickém kraji už 1 611 projektů. Nejvíc peněz zamířilo do dopravy, zdravotnictví a kultury s cestovním ruchem. Vyplývá to ze statistik Centra pro regionální rozvoj, které programy administrovalo. Jeho pardubická pobočka vytipovala tři nejzajímavější projekty posledních dvaceti let.
Ilustrační snímek | Foto: Archiv ID
Více než 2,8 miliardy korun směřovalo do krajské silniční sítě a udržitelné dopravy. Téměř 2,2 miliardy, z nichž velkou část poskytl dodatečný nástroj REACT-EU (reakce EU na pandemii Covid-19), přibylo ve zdravotnictví a 1,9 miliardy podpořila EU oblast kultury a cestovního ruchu.

Nejnákladnějším projektem byla výstavba pavilonu centrálního urgentního příjmu Pardubické nemocnice za 500 miliónů korun. Přes 326 miliónů pak získal projekt revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli.

Téměř 5,4 miliardy si z celkové sumy ukrojil přímo Pardubický kraj. Obce, které zároveň realizovaly nejvíce projektů (964), inkasovaly více něž 3,2 miliardy Kč.

Tři nejzajímavější (unikátní) projekty podle pardubické pobočky Centra pro regionální rozvoj


"Unikátním a zároveň komplexním počinem, který propojuje komunitní setkávání, zábavu a odpočinek s historií a poznáním, je série projektů v areálu Automatických mlýnů od architekta Gočára, kde se postupně realizovaly hned tři projekty podpořené z IROP," říká Andrea Koblížková, vedoucí Oddělení realizace pověřená vedením pardubické pobočky Centra pro regionální rozvoj.

Centrální polytechnické dílny
Nová budova centrálních polytechnických dílen doplnila rekonstruovaný komplex Automatických mlýnu v Pardubicích. Vzdělávací centrum využívají děti z mateřských i základních škol, stejně jako studenti škol středních. Dílny slouží také volnočasovým aktivitám a vzdělávání dospělých. Interaktivní programy spojují tradiční řemesla, vědu a techniku. Dílny také představují úspěšné propojení regionálních firem a univerzity.

Novostavba MŠ Doubek
MŠ Doubek ve Svítkově je vůbec první novostavbou mateřské školy v Pardubicích od roku 1989. Nahradila starou nevyhovující školku a kapacita se navýšila o 75 míst. Stavba získala nominaci na Stavbu roku 2021 Pardubického kraje. Školka je součástí velkého rozvojového projektu města - nového sídliště s téměř stovkou rodinných domů.

Výcviková budova pro získávání včelích produktů
Novostavba unikátního výcvikového centra je součástí Středního odborného učiliště včelařského. V rámci projektu se pořídilo také speciální vybavení.

Regionální operační programy podpořily v České republice za 20 let 25 415 projektů částkou převyšující 193,7 miliard korun.

Pardubická pobočka CRR oslaví výročí vstupu do EU také akcí pro školy i odbornou a laickou veřejnost, která se koná v úterý 28. května. Součástí bude prezentace úspěšně realizovaných projektů ve spolupráci se zástupci Pardubického kraje, ITI Hradecko-pardubické aglomerace, Eurocentra a žáky Labské SOŠ a SOU Pardubice, a doprovodný program.

Zdroj: CCR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Ministryně Jana Černochová navštívila v Pardubickém kraji společnosti českého zbrojního průmyslu

Ministryně obrany Jana Černochová navštívila ve středu v rámci svých cest po podnicích českého obranného průmyslu další společnosti. Tentokrát firmy ERA a ELDIS, ve které byli přítomni i zástupci firmy RETIA. Všechny podniky jsou z Pardubického ...

Značkou Regionální potravina se v Pardubickém kraji pyšní Čertovská tyčinka i staročeská kmínka Sudlička

Devět lokálních výrobců oceněných značkou Regionální potravina Pardubického kraje převzalo na slavnostním vyhlášení tuto prestižní cenu z rukou ředite ...

Pardubický kraj spouští nové projekty energetických úspor

Pardubický kraj nyní spouští nový energeticky úsporný projekt. Modernizace energetického hospodářství v devíti školách a jednom zdravotnickém zařízení ...

Na pardubické univerzitě se bude soutěžit o titul krále chemiků

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice bude tento týden hostit chemické talenty. Celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého c ...

Pardubice a Hradec Králové hlásí další společné dokončené projekty

Pardubice tento týden přivítaly na dalším jednání klíčové partnery aglomerace. Program byl po čtvrt roce opět nabitý - projekty z oblasti dopravy, živ ...

Neděle 23.6.2024
Pardubický kraj Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes