PardubiceDnes.cz
PardubiceDnes.cz » Zprávy » Vaše zprávy » Článek v rubrice Z regionu

Uděláme vše pro zachování venkovských prodejen, zní z kraje ke starostům obcí

22.01.2019
PARDUBICE - Počátek každého kalendářního roku je již tradičně vyčleněn na společné setkání členů Rady Pardubického kraje se starosty měst a obcí v regionu. V Sukově síni Domu hudby v Pardubicích se sešlo okolo 200 starostů, z nich řada usedla do této funkce poprvé po loňských podzimních volbách. Představitelé kraje seznámili starosty se základními pravomocemi regionu, plánovanou investiční aktivitou, ale také vyhlášenými dotačními tituly. Mezi velká témata mezi starosty patří problematika zachování venkovských prodejen, dotace dobrovolným hasičům či rekonstrukce silnic.
Rada Pardubického kraje | Foto: Pardubický kraj
"Osobně považuji samosprávu za velmi podstatnou pro správu věcí veřejných v naší zemi. V poslední době jsme svědky snahy ji pozvolna zbavovat samostatnosti a nezávislosti na státu a jeho orgánech. Přitom by měla být základním pilířem fungování decentralizované a demokratické společnosti, a proto chceme být starostům v jejich činnosti co nejvíce nápomocni, a to nejen pomocí různých školení, ale především naší každodenní činností. Není naším cílem sedět v kancelářích, ale komunikovat se starosty přímo na místě, protože jiné problémy řeší města a diametrálně odlišné problémy mají obce," uvedl hejtman Martin Netolický, který starostům představil také nejdůležitější dotační tituly kraje a jeho hospodaření, které v letošním roce bude posíleno částkou 528 milionů korun ze zvýšeného inkasa daní z loňského roku.

Starosty v rámci obdobných setkání zajímá ve velké míře také podpora dobrovolných hasičů na obcích. "V tuto chvíli debatujeme s hasiči o možnosti změny zaměření jednoho z našich dotačních titulů, protože se ukazuje, že technika, na kterou přispíváme, byla v posledních letech obměněna a zřejmě přistoupíme k podpoře nákupu výstroje. Ta se pohybuje okolo 40 tisíc korun za kompletní sadu. Ze zlepšeného inkasa daní bychom mohli vyčlenit částku pěti milionů korun," uvedl hejtman Martin Netolický.

Kultura, majetek a investice
Záležitosti spojené s majetkem kraje, investicemi a kulturou prezentovat 1. náměstek hejtmana Roman Línek. "Pardubický kraj je největším realitním vlastníkem v regionu. Nemovitý majetek kraje dosahuje cca 25 miliard korun. K tomu je nutné přičíst přes 3200 kilometrů silnic II. a III. tříd včetně více než 800 mostů," řekl Línek, který zrekapituloval také zásadní investice kraje do oblasti kultury. "Máme připravený projekt na velkou rekonstrukci pardubického zámku, připravujeme vybudování nového sídla Východočeské galerie ve Winternitzových automatických mlýnech, rekonstrukci Domu hudby v Pardubicích, který je sídlem naši konzervatoře, ale také projekt na tvrzi Bouda či spoluúčast na rekonstrukci Larischovy vily," uvedl Roman Línek.

Doprava a dopravní obslužnost
Doprava je tématem, které starosty obecně při setkáváních s krajskou samosprávou zajímá nejvíce. Náměstek hejtmana Michal Kortyš proto zmínil především zásobních projektů, které kraj připravuje nejen ze svých zdrojů, ale také za přispěná Státního fondu dopravní infrastruktury či Integrovaného regionálního operačního programu. "V rámci harmonogramu se snažíme komunikovat s obcemi, které připravují vybudování či rekonstrukce kanalizací, což samozřejmě znamená zásah do našich silnic," uvedl Kortyš, který starostům přiblížil také proces výběru železničních dopravců, kteří budou region obsluhovat od prosince 2019. "Vedle této změny, kdy přibližně 15 procent objemu bude na tratích 024 a 025 zajišťovat soukromý dopravce LeoExpress, chystáme také systém, který by měl co nejvíce provázat železniční a autobusovou dopravu tak, aby celý systém byl pro cestujícího co nejpohodlnější," řekl Michal Kortyš.

Školství
Pardubický kraj je zřizovatelem středních škol a školských zařízení, kterých je v regionu přes 70. I loňský rok byl na těchto školách ve znamení velkých investic. "V roce 2018 byly dokončeny, případně jsou před dokončením, akce v celkovém součtu více než 630 milionů korun. Velká část těchto prostředků pochází z fondů Evropské unie prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu, Operačního programu životni prostředí či ITI. Krajský rozpočet poté spolufinancuje tyto velké investiční akce," uvedl krajský radní pro oblast školství Bohumil Bernášek, který hovořil také o spolupráci škol se zaměstnavateli.

Zdravotnictví
Oblast zdravotnictví je v gesci radního Ladislava Valtra, který starosty informoval o fungování celého systému v regionu, do kterého spadají krajské nemocnice akutní a následné péče, odborné léčebné ústavy či zdravotnická záchranná služba. "V naší kompetenci jsou tedy typicky lůžková zařízení a záchranná služba. Bohužel v naší přímé moci naopak není zajišťovat dosazování lokálně chybějících lékařů do samostatných ambulancí stomatologů, pediatrů, či praktických lékařů, kterých je především v periferních oblastech nedostatek. Snažíme se však společně s lékařskými fakultami, našimi nemocnicemi, středními školami pracovat na tom, aby mladí lékaři a zdravotní setry z našeho regionu neodcházeli a chtěli zde svojí praxi rozvíjet. Proto také vyhlašujeme dotační titul na podporu začínajících lékařů. Pro získání lékařů do požadovaného místa je však velmi potřebná také součinnost právě s místními radnicemi, například v možnostech nabídky bytu, školky a podobně," řekl radní Valtr, který zmínil také zásadní investice do krajského zdravotnictví, mezi které patří budování centrálních příjmů, výstavba psychiatrického pavilonu v Pardubicích, ale také další rozvoj výjezdových stanic krajské záchranné služby či léčebných ústavů.

Životní prostředí, zemědělství a venkov
Jedním z dotačních titulů, který je starosty hojně využíván, je krajský Program obnovy venkova, který doznal jedné změny v rámci podpory venkovských prodejen. "Od letošního roku budeme nově podporovat i obce do 700 obyvatel, čímž hranici posouváme o 200 obyvatel na obci. Zároveň budeme kontrolovat i obrat jednotlivých prodejen po dobu uplynulých tří let. Chceme především podporovat ty prodejny, které tuto pomoc potřebují," řekl Václav Kroutil, na kterého navázal hejtman Martin Netolický. "Problematika venkovských prodejen bohužel zatím není celostátním tématem, ačkoliv jsem přesvědčený, že pokud chceme na našich obcích zajistit základní služby, tak musíme otevřít celospolečenskou debatu i na úrovni státu. Vesnické prodejny jsou ohroženým druhem, což přispívá k tomu, že mladí lidé odchází z venkova do měst," řekl hejtman Netolický, který starostům nabídl také pomoc v komunikaci s Českou poštou, v jejíž dozorčí radě je od konce minulého roku zastoupen. Radní Kroutil zároveň informoval starosty o dalších možných krajských dotacích ve své gesci. Hovořil také o vodním účtu, krajské Vesnici roku či Regionální rozvojové agentuře Pardubického kraje.

Sport a cestovní ruch
Krajský radní pro oblast sportu, cestovního ruchu a informatiky René Živný starostům především připomněl vyhlášené dotační tituly v těchto oblastech. "V rámci jednání dubnového krajského zastupitelstva budeme schvalovat finanční prostředky ve valné většině dotačních programů, u kterých je stanovená lhůta pro podání žádosti do konce ledna. Chceme, aby tyto prostředky doputovali k žadatelům co nejdříve," uvedl René Živný, který zmínil také nový dotační titul na údržbu lyžařských běžeckých tras, kde je v rámci krajského rozpočtu vyčleněn jeden milion korun.

Sociální věci a neziskový sektor
Radní Pavel Šotola, který má ve své gesci oblast sociálních věcí, seznámil starosty se sítí sociálních služeb a jejím financováním. Dotkl se také projektu transformace dětských domovů. Zároveň požádal zástupce obcí, aby byli vstřícní k finančním požadavkům poskytovatelů sociálních služeb působících na jejich území, neboť financování sociálních služeb je vícezdrojové a bez prostředků obcí se neobejdou. Pardubický kraj v této oblasti přechází od tohoto roku na víceleté financování služeb z rozpočtu kraje. "Toto financování bude tříleté, což poskytovatelům sociálních služeb přinese určitou finanční jistotu a dotace budou moci obdržet již na přelomu ledna a února daného roku. Zároveň se významně sníží administrativní zátěž pro poskytovatele i kraj", řekl Pavel Šotola.

Regionální rozvoj a evropské fondy
V rámci gesce radní Hany Štěpánové zazněly informace o pokračování oblíbených školení pro starosty. "Starostové mají možnost se zcela bezplatně dále účastnit celé řady různých školení, která mají za cíl vzdělávat starosty v oblastech, které se dotýkají jejich každodenní činnosti. Sama ze svého působení v čele obce vím, že být starostou znamená neustálé vzdělávání a novinek a změn v legislativě či různých dotačních titulech," uvedl radní Hana Štěpánová, která se dotkla také problematiky kotlíkových dotací či čerpání evropských fondů.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

RegioJet plánuje od června 2020 zavedení přímého vlakového spojení z Česka na Ukrajinu

RegioJet, největší středoevropský plně soukromý provozovatel dálkových vlaků, chystá další rozšíření provozu svých mezinárodních vlakových spojů. Od června 2020 plánuje zavedení přímého vlakového spojení na Ukrajinu. Za tímto účelem podal RegioJet ...

V Třemošnici se střetl osobní vlak s kamionem, zraněný je strojvůdce a jeden cestující

22.08.2019 | Krimi

CHRUDIMSKO - Ve středu 21. 8. 2019 v 19.45 hodin se na okraji Třemošnice na Chrudimsku střetl osobní vlak s nákladním automobilem. Nehoda se udála na ...

Finanční správa se zaměřila na kontrolu poskytovatelů ubytovacích služeb přes Airbnb

21.08.2019 | Ekonomika, podnikání

Finanční správa se v rámci kontrolní činnosti zaměřila v uplynulých měsících na subjekty, které poskytují ubytovací služby přes elektronickou platform ...

Hospodářská komora: Většina firem volá po změně současného systému stravenek

19.08.2019 | Ekonomika, podnikání

7 z 10 firem napříč obory a velikostmi souhlasí se zavedením stravenkového paušálu, tedy alternativy, podle níž by zaměstnancům místo papírových strav ...

Jak správně zvyšovat nájemné pomocí inflační doložky

17.08.2019 | Bydlení, dům a zahrada

Zvyšování nájemného má svá pravidla, která je pronajímatel povinen dodržovat. Pronajímatel si může zajistit pravidelné zvyšování nájemného přidáním in ...Sobota 24.8.2019
Pardubický kraj Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezký kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.