PardubiceDnes.cz
PardubiceDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Nejen rytíři ve zbroji. Poklady zbrojnic se skví na Zámku Pardubice

31.10.2017
PARDUBICE - Největší skvosty českých a moravských zbrojnic se shromáždily pod jednou střechou Zámku Pardubice. Rytířské zbroje, palné i chladné zbraně, místní i exotické kousky vzácných šlechtických sbírek září od 1. listopadu na výstavě Poklady zbrojnic státních hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ). Velkolepou podívanou připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci s NPÚ a jeho objekty. Zatímco státní hrady a zámky uzavřely na zimu brány, své vzácné artefakty zapůjčily na čtyři měsíce do Pardubic.
Zrinského šavle | Foto: Pardubický kraj
"Je to největší výstava v historii muzea. Tři sály naplnilo 400 exponátů z celkem 35 objektů Národního památkového ústavu. První část patří perlám renesančních sbírek vysoké aristokracie, druhá se soustředí na výzbroj prostých vojáků a důstojníků 17. až 19. století. Samostatný prostor věnuje výstava i lovectví a zbraním z Orientu a Dálného východu," popisuje výstavu ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

Poklady zbrojnic jsou součástí Roku renesanční šlechty. Záštitu nad projektem převzal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. "Výstava je svým rozsahem unikátní. Jsem rád, že Východočeské muzeum pokračuje v kurzu, který přesahuje hranice regionu. Poklady zbrojnic se nepochybně stanou součástí výuky dějepisu na základních a středních školách, ale svou exkluzivitou přilákají také návštěvníky z řad široké veřejnosti," uvedl hejtman Martin Netolický.

"Poklady zbrojnic jsou velkou výstavou zbraní a zbroje z celé republiky, jaká v Čechách a na Moravě dosud nebyla k vidění. Pro muzeum je to i předzvěst vybudování vlastní interaktivní pernštejnské zbrojnice. Ta by měla vzniknout v příštích letech v prostorách hospodářských budov v rámci evropského projektu a měla by připomínat mimořádnou obrannou sílu pardubického zámku v době Pernštejnů," upozornil na souvislost s chystanou expozicí 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který má kulturu a investice ve své gesci.

Počátky sběratelské vášně pro zbraně
Soubory zbraní velké umělecké a historické hodnoty začaly vznikat od 16. století. Přední evropské šlechtické rody vytvářely sbírky na svých sídlech jako součást reprezentačních a rezidenčních prostor. "Ze společenských a prestižních důvodů si pro vlastní potřebu nechávaly vyrábět zbraně a zbroj ve stejných dílnách v Itálii a Německu jako panovnické dvory. Technologicky vyspělé, umělecky ušlechtilé a cenově nákladné honosné kusy nechaly vytvářet podle návrhů předních dobových umělců," vysvětluje kurátor výstavy Petr Czajkowski z Národního památkového ústavu.

Výzdoba zahrnovala ušlechtilé kovy a drahé kameny. Objevily se první případy cíleného sběratelství zbraní a velkou roli začala hrát osobnost původního majitele artefaktu. "Na výstavě je takovým exponátem například jezdecká turnajová zbroj vyrobená kolem roku 1540 v Itálii pro vévodu z Ferrary Alfonsa II. d´Este nebo půlzbroj pro pěší turnaj vyrobená kolem roku 1580 patrně v italském Miláně. Exkluzivitu renesanční produkce podtrhují skvostné součásti výzbroje a výstroje gardy saského kurfiřta z doby kolem roku 1600. Původně černo-zlatá přilba morion, zdobená leptanými pásy s rostlinným dekorem a heraldickými symboly saských kurfiřtů, se proto objevila na plakátech výstavy jako jeden z jejích symbolů," říká další kurátor výstavy Stanislav Hrbatý z Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Rozmanitost zbraní i jejich technologický vývoj
Od zbrojí a chladných zbraní se sbírky postupem doby rozšiřovaly až po palné zbraně ruční i lafetované, různých systémů a provenience. Z chladných zbraní je na výstavě k vidění řada šavlí a palašů nebo poprvé zkompletovaný soubor schiavon - mečů s kovanými koši všech typů - včetně porovnání se skotským mečem zvaným broadsword. Poprvé v republice se představují pistole i pušky s křesadlovými zámky manufaktur v Duchcově a Vernéřově (Wernsdorf), muškety s doutnákovými zámky a další pušky s kolečkovými a křesadlovými zámky. Řadu typů vojenských přileb, čepic a čák doplňují kyrysy, tedy ochranné kryty trupu, a uniformy významných osobností. Ojedinělou příležitostí ke zhlédnutí jsou děla z období vlády Napoleona III., která vítají návštěvníky už v průjezdu zámku, nebo jeden z prvních mechanických kulometů - francouzská mitrailleusa z 60. let 19. století.

Od kuší k zadovkám
V části věnované lovectví zhlédnou návštěvníci vývoj od kuší, které převládaly ještě v 16. století, k palným zbraním. Kromě technicky zajímavých opakovaček a zadovek dostaly prostor některé kuriozity, například kulovnice se "skleněnou" hlavní.
Většina zbraní je bohatě zdobená a u řady z nich se podařilo zjistit původního vlastníka. Mnohé vyrobili proslulí puškaři zahraničního i českého původu, počínaje puškařem císaře Rudolfa II. Maxmiliánem Wengerem až po vynikajícího Antonína Vincence Lebedu.

Exotické zbraně z Orientu
Exponáty ze Středního a Blízkého Východu se do šlechtických sbírek dostávaly díky přímé vojenské účasti jednotlivých příslušníků šlechty v tažení proti Turkům mezi 15. a 17. stoletím. To je nejspíše také případ čepele šavle chorvatského vojevůdce Mikuláše Zrinského, jehož zbrojnice kdysi tvořila součást starobylého souboru zbraní na hradě Bítov. Impulsem pro sběratelství bylo také objevování cizokrajných území osobnostmi z řad šlechty. Proto mohou návštěvníci obdivovat samurajskou zbroj, soubor japonských mečů i samostatných mečových záštit ze zámků Lysice a Hrubý Rohozec.

Výstava se koná ve Velkém gotickém sále, Kaňkově sále a Malém gotickém sále Zámku Pardubice do 4. března 2018. Otevřeno je denně kromě pondělí, od 10 do 18 hodin. Vstupné na výstavu stojí 100 korun, snížené 50 korun.

Výstava je součástí Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI) jako projekt Symboly moci či předměty sběratelského zájmu? Zhodnocení a interpretace sbírkových fondů militarií na státních hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Historické autobusy už jsou v nové hale ve Vysokém Mýtě. Představí se o Muzejní noci 31. května

Pardubický kraj pokračuje s rekonstrukcí areálu bývalé zemědělské školy v ulici kpt. Poplera ve Vysokém Mýtě. Téměř hotová je nyní první etapa, která se zabývala halou v zadní části areálu, stavbu nyní čeká kolaudace. Jedna část haly bude sloužit ...

ČSOB: Kyberzločinci se aktuálně vydávají za vaše známé ze sociálních sítí a hlásí: Vyhráli jste!

ČSOB varuje před dalším trikem kybernetických podvodníků. Opět berou útokem sociální sítě, ale používají nový trik. Oslovují lidi skrze jejich blízké. ...

Mezi Budislaví a Prosečí začíná oprava silnice

Klimatické podmínky i nadměrná doprava se v regionu výrazně podepsaly na stavu komunikací. Po skončení zimní údržby je to vidět například na úseku sil ...

Spojovací koridor u urgentního příjmu bude vytápěný. Stavět by se mohl začít ještě letos

PARDUBICE - Novou dominantu Pardubické nemocnice, kterou se stal pavilon chirurgických oborů s centrálním urgentním příjmem, bude se stávajícími pavil ...

Odstavení uhelných elektráren Počerady a Chvaletice by nedostatek elektřiny nezpůsobilo, dokládá analýza Hnutí DUHA

Odstavení uhelných elektráren Počerady a Chvaletice neohrozí elektrizační soustavu dokládá analýza Hnutí DUHA. Na příkladu roku 2023 je jejich výkon n ...





Středa 8.5.2024
Pardubický kraj Další regiony »






Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes