PardubiceDnes.cz
PardubiceDnes.cz » Zprávy » Vaše zprávy » Článek v rubrice Z regionu

Oslavami železničáře Pernera odstartoval Festival železnice / silnice 2019

10.09.2019
Pardubice mu vděčí za průmyslový rozvoj. Celý Pardubický kraj protíná jeho klíčový železniční koridor. Řeč je o projektantovi a staviteli železnic Ing. Janu Pernerovi, který je dnes po právu označován za jednoho z průkopníků dopravy v českých zemích. V těchto dnech si připomínáme 204. výročí jeho narození a současně i 174. výročí jeho tragického úmrtí.
Foto: pardubickykraj.cz
Společnost Jana Pernera každoročně pořádá na Městských hřbitovech v Pardubicích vzpomínkový akt. Za účasti mnoha významných hostů si tak připomíná nejen obě zářijová výročí, ale také odkaz a dílo slavného železničáře. Ač rodák ze středočeských Bratčic, ovlivnil zejména rozvoj Pardubic a Pardubického kraje, když svým rozhodnutím vést železnici z Olomouce do Prahy nížinatým Polabím učinil z regionu dopravní křižovatku dnešní České republiky.

"Říkáme to každý rok a do budoucna stále opakovat budeme - takových lidí, jako byl Jan Perner, je třeba si vážit a odkazovat se na jejich dílo. Perner trasoval železniční trať, která je dnes vytíženým mezinárodním koridorem a obávám se, že kdyby ji tehdy Perner nepostavil, dnes by Pardubice nebyly tím, čím jsou. Je také neuvěřitelné, za jak krátkou dobu v polovině 19. století uměli železnici rychle postavit. To si vyžaduje obdiv a poděkování," řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za dopravu Michal Kortyš.

Vzpomínkového aktu u hrobu Jana Pernera se účastnila celá řada hostů. Poklonit se památce projektanta a stavitele Jana Pernera přišla například místopředsedkyně Senátu ČR Miluše Horská, náměstek primátora města Pardubice Jan Mazuch, starosta Městského obvodu Pardubice V Jiří Rejda nebo děkan Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice Libor Švadlenka. "Pro naši fakultu a její zaměstnance je velkou ctí a inspirací mít tohoto významného projektanta a stavitele ve svém názvu, a to již od svého vzniku v roce 1993," uvedl děkan Dopravní fakulty Jana Pernera Libor Švadlenka.

Vzpomínkový akt se konal u rodinné hrobky rodiny Pernerových a Machoňových, která je autorským dílem architekta Ladislava Machoně. Hrobku v roce 2014 zrekonstruovala a veřejnosti předala nezisková organizace Společnost Jana Pernera, která iniciovala také sochu Jana Pernera na pardubickém Přednádraží a udělení čestného občanství města Pardubice Janu Pernerovi in memoriam.

"Nejen Jan Perner, ale také třeba Jan Kašpar a další osobnosti pomáhaly v historii utvářet podobnu našeho města a jeho význam v dnešním světě. Je naší povinností si je připomínat. Město Pardubice se zapojuje a podporuje projekty, které mají smysl, a také samo slavným rodákům věnuje svou pozornost," okomentoval náměstek primátora města Pardubice Jan Mazuch. "Město Pardubice zažilo několik milníků, které určily směr jeho rozvoje. Za ten nejdůležitější můžeme považovat trať z Olomouce do Prahy, která vede přes Pardubice a která zajistila průmyslový rozvoj města. Největší podíl na to má Jan Perner, za což mu patří poděkování a úcta," dodal Mazuch.

Vzpomínkovým aktem u hrobu Jana Pernera byl současně oficiálně odstartován i letošní ročník Festivalu železnice / silnice 2019. "Jeho cílem je šířit osvětu a povědomí nejen o životě a díle Jana Pernera, ale prezentovat a propagovat klíčové rozvojové projekty v dopravě," připomíná předseda Společnosti Jana Pernera Jiří Kotyk.

Symbolickou "předpremiérou" byla na konci srpna instalace putovní výstavy v Kulturním parku Pardubice, odtud se expozice přesune například na Regionální Den železnice v České Třebové nebo do haly pardubického nádraží. Novinkou je desková vědomostní hra, která zábavnou formou vzdělává nejen děti, ale i dospělé.
Autor: Pardubický kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Dvojice kradla v obchodech ve velkém, lup si chtěla odvézt taxíkem

SVITAVSKO - Dvojice z Moravskotřebovska, v jeden den navštívila celkem čtyři různé prodejny, kde neutratila ani korunu. Přesto získala zboží v hodnotě téměř 35 000 korun. Jednalo se o muže ve věku sedmadvacet let a o dva roky mladší ženu. Policie je ...

Od pondělí 25. května začne poslední vlna rozvolňování, hygienická pravidla však platí dál

24.05.2020 | Zpravodajství

Epidemiologická situace je v ČR stále příznivá. Již v pondělí 25. května tak budou otevírat dlouho očekávané vnitřní prostory restaurací, kaváren, bar ...

Kontrola NKÚ nenašla v muzeích na 3000 sbírkových předmětů. Ve skutečnosti jich zmizelo mnohem více

18.05.2020 | Zpravodajství

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil ochranu muzejních sbírek vlastněných státem v letech 2016 až 2018. Kontroloři zjistili, že správa a evidence sbírek j ...

Oslavy Dne rodiny letos musí Pardubický kraj posunout, prorodinné aktivity pokračují

13.05.2020 | Z regionu

Mezinárodní den rodin, který připadá na 15. května, se Pardubický kraj letos chystal oslavit divadelním představením pro rodiny v podání Miroslava Táb ...

Střední školy v Pardubickém kraji pomalu ožívají

13.05.2020 | Z regionu

Žáci středních škol, kteří v letošním roce ukončují svá studia, se vrátili do škol. Podmínky pro jejich návrat stanovilo Ministerstvo školství. Kromě ...Pondělí 25.5.2020
Pardubický kraj Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezký kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.