PardubiceDnes.cz
PardubiceDnes.cz » Zprávy » Vaše zprávy » Článek v rubrice Z regionu

Oslavami železničáře Pernera odstartoval Festival železnice / silnice 2019

10.09.2019
Pardubice mu vděčí za průmyslový rozvoj. Celý Pardubický kraj protíná jeho klíčový železniční koridor. Řeč je o projektantovi a staviteli železnic Ing. Janu Pernerovi, který je dnes po právu označován za jednoho z průkopníků dopravy v českých zemích. V těchto dnech si připomínáme 204. výročí jeho narození a současně i 174. výročí jeho tragického úmrtí.
Foto: pardubickykraj.cz
Společnost Jana Pernera každoročně pořádá na Městských hřbitovech v Pardubicích vzpomínkový akt. Za účasti mnoha významných hostů si tak připomíná nejen obě zářijová výročí, ale také odkaz a dílo slavného železničáře. Ač rodák ze středočeských Bratčic, ovlivnil zejména rozvoj Pardubic a Pardubického kraje, když svým rozhodnutím vést železnici z Olomouce do Prahy nížinatým Polabím učinil z regionu dopravní křižovatku dnešní České republiky.

"Říkáme to každý rok a do budoucna stále opakovat budeme - takových lidí, jako byl Jan Perner, je třeba si vážit a odkazovat se na jejich dílo. Perner trasoval železniční trať, která je dnes vytíženým mezinárodním koridorem a obávám se, že kdyby ji tehdy Perner nepostavil, dnes by Pardubice nebyly tím, čím jsou. Je také neuvěřitelné, za jak krátkou dobu v polovině 19. století uměli železnici rychle postavit. To si vyžaduje obdiv a poděkování," řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za dopravu Michal Kortyš.

Vzpomínkového aktu u hrobu Jana Pernera se účastnila celá řada hostů. Poklonit se památce projektanta a stavitele Jana Pernera přišla například místopředsedkyně Senátu ČR Miluše Horská, náměstek primátora města Pardubice Jan Mazuch, starosta Městského obvodu Pardubice V Jiří Rejda nebo děkan Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice Libor Švadlenka. "Pro naši fakultu a její zaměstnance je velkou ctí a inspirací mít tohoto významného projektanta a stavitele ve svém názvu, a to již od svého vzniku v roce 1993," uvedl děkan Dopravní fakulty Jana Pernera Libor Švadlenka.

Vzpomínkový akt se konal u rodinné hrobky rodiny Pernerových a Machoňových, která je autorským dílem architekta Ladislava Machoně. Hrobku v roce 2014 zrekonstruovala a veřejnosti předala nezisková organizace Společnost Jana Pernera, která iniciovala také sochu Jana Pernera na pardubickém Přednádraží a udělení čestného občanství města Pardubice Janu Pernerovi in memoriam.

"Nejen Jan Perner, ale také třeba Jan Kašpar a další osobnosti pomáhaly v historii utvářet podobnu našeho města a jeho význam v dnešním světě. Je naší povinností si je připomínat. Město Pardubice se zapojuje a podporuje projekty, které mají smysl, a také samo slavným rodákům věnuje svou pozornost," okomentoval náměstek primátora města Pardubice Jan Mazuch. "Město Pardubice zažilo několik milníků, které určily směr jeho rozvoje. Za ten nejdůležitější můžeme považovat trať z Olomouce do Prahy, která vede přes Pardubice a která zajistila průmyslový rozvoj města. Největší podíl na to má Jan Perner, za což mu patří poděkování a úcta," dodal Mazuch.

Vzpomínkovým aktem u hrobu Jana Pernera byl současně oficiálně odstartován i letošní ročník Festivalu železnice / silnice 2019. "Jeho cílem je šířit osvětu a povědomí nejen o životě a díle Jana Pernera, ale prezentovat a propagovat klíčové rozvojové projekty v dopravě," připomíná předseda Společnosti Jana Pernera Jiří Kotyk.

Symbolickou "předpremiérou" byla na konci srpna instalace putovní výstavy v Kulturním parku Pardubice, odtud se expozice přesune například na Regionální Den železnice v České Třebové nebo do haly pardubického nádraží. Novinkou je desková vědomostní hra, která zábavnou formou vzdělává nejen děti, ale i dospělé.
Autor: Pardubický kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Kraj čekají v příštím roce velké investice. Programové dotace pro obce se však krátit nebudou

ČESKÉ HEŘMANICE - Krajské předsednictvo Sdružení místních samospráv České republiky uspořádalo v Českých Heřmanicích třetí ročník konference s názvem Spojujeme venkov. Té se kromě starostů a zástupců Místních akčních skupin zúčastnili také členové ...

Regionální potravina na Kunětickém vinobraní

19.09.2019 | Z regionu

Kunětické vinobraní, které se koná v sobotu 21. září, potěší milovníky vín, staročeských specialit a dobré zábavy. K degustaci budou vybraná česká, mo ...

Lidé neznají svoji plodnost - myslí si, že trvá déle

19.09.2019 | Další

Lidé nemají dostatečné znalosti o své vlastní plodnosti, jsou ovlivněni dezinformacemi na internetu a přibližně polovina si myslí, že bude schopna bez ...

Černý kašel už není jen postrachem minulosti: v ČR loni onemocnělo 752 lidí

18.09.2019 | Další

Pertuse, známá též jako černý nebo dávivý kašel. Dlouhá léta byl považován za téměř vymýcenou chorobu, v posledních letech však jeho přízrak znovu obc ...

ZP MV ČR loni na léčbu Alzheimerovy choroby vynaložila bezmála 180 milionů korun, nejmladšímu pacientovi bylo 35 let

18.09.2019 | Další

Počet lidí trpících Alzheimerovou chorobou se u nás i ve světě neustále zvyšuje. Ačkoli na nemoc dosud neexistuje účinný lék, její průběh lze léčbou z ...Pátek 20.9.2019
Pardubický kraj Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezký kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.